• Sub Banner 1

Men's Leagues Standings

2018 League Standings

League Standings will be listed in order of the day of the week once all leagues have started.  Scroll down to find yours.  Standings are also listed on the bulletin board in the Pro Shop. 

 

Fall League

2018

Final Standings

Team

9/13

9/20

9/27

10/4

10/11

10/18

Total

Heine/Heine

13

14

16

mu

   

43

Alloway/Flodman

9

10

12

12

   

43

Spaulding/Beach

8

14

12

7

   

41

Zlatkovsky/Wiese

mu

5

12

13

   

40

Clark/Beach

14

15

8

mu

   

37

Kuhlmann/Rathe

7

8

8

mu

   

33

Glenn/Flodman

6

10

7

9

   

32

Howe/Howe

12

6

13

mu

   

31

McClelland/Morford

12

mu

4

8

   

24

Schulz/Foster

11

12

mu

mu

   

23

May/May

8

6

8

mu

   

22

Erlandson/Flodman

8

mu

mu

11

   

19

mu = pending make up

Flag Prizes

#17 Closest to the Pin                                      Jeff Wiese                            

#18 Long Putt                                                 Rod Schulz

                            

Low Team of the Week

Alloway/Schroeder      -4

Wiese/Zlatkovsky        -4

The Ticket League

Congratulations to Kyle Kudron and Jeff Tracy. 

2018 The Ticket League Champions!

All players that had flag prizes thorugout the year have gift cards for Mr. Goodcents at the Golf Shop.  Each flag is a $10 certificate.  The certifcates expire at the end of the year, so if you can't come out to get it email me your address (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ) and I will mail it to you.

The Final Four

Kudron/Tracy      vs.   Sanderson/Bolen  11 - 9

 

Wissell/Brandt    vs.   Hulewicz/Dill    12 - 8

 

Championship and Third Place Matches - September 10th

Championship

Kudron/Tracy   vs.   Hulewicz/Dill

Third Place

Sanderson/Bolen   vs.   Wissell/Brandt

      The Ticket Golf League            
  Division A - Final 2nd half                
  Team 9-Jul 16-Jul 23-Jul 30-Jul 6-Aug 13-Aug 20-Aug Total
2 #1 Kudron/Tracy 10 13 9 15 8 x 15 70
3 #10 Warnecke/Dockery 15 7 13 9 17 x 0 61
1 #13 Ellenberger/Schroer 12 13 9 12 13 x 0 59
4 #8 Boldt/Frye 0 12 8 15 7 x 0 42
5 #5 Zegers/Thompson 0 13 0 13 12 x 0 38
7 #17 Sanderson/Bolen 10 0 11 0 11 x 0 32
6 #12 Erickson/Buechler 5 8 13 0 0 x 0 26
8 #6 Frevert/Escobar 6 9 0 5 0 x 0 15
9 #9 Reckling/McKinney 14 0 0 0 0 x 0 14
10 #15 Kvasnicka/Kvasnicka 0 0 0 0 0 x 0 0
  mu = pending make up                
  x = rain out                
#12 Closest to the Pin  Kip Arnold            
#17 Closest to the Pin  Dominic Pederson          
                   
                   
                   
                   
                   
      The Ticket Golf League            
  Division B - Final 2nd half                 
  Team 9-Jul 16-Jul 23-Jul 30-Jul 6-Aug 13-Aug 20-Aug Total
5 #5 Hulewicz/Dill 14 12 6 13 14 x 15 74
6 #19 Meier/Delp 8 13 13 11 12 x 15 72
1 #7 Hayes/Feighner 15 7 14 7 13 x 14 70
6 #16 Wissel/Brandt 12 12 11 7 13 x 15 70
3 #4 Basnett/Sorenson 11 11 12 8 7 x 15 64
2 #14 Heiden/Graham 12 8 12 14 8 x 5 59
4 #11 Stephens/Happer 5 7 7 15 12 x 12 58
8 #2 Johnson/Peterson 10 12 8 5 3 x 14 52
9 #18 Thackery/Holle 0 0 0 0 0 x 0 0
  x = rain out                
  mu = pending make up                
                   
#12 Closest to the Pin  Kip Arnold            
#17 Closest to the Pin  Dominic Pederson          
 
                 


 
Tuesday Men's League 

The Semi Finals will be next week on the 25th. 

Try to be here as close to 5:00 as you can.  Days are getting shorter. 

Subs are no longer allowed.

 

Matches - 9/4 5:30 (seed listed in parenthesis)

(8) Johnson/Buhrman

(9) Ketterl/Jones

 

(5) Holden/Montgomery

(12) Richie/Flodman

 

(7) Hall/Danekas

(10) Loop/Reiman

 

(6) King/Shramek

(11) Erlandson/Flodman

 

Matches 9/18 - you can have a sub that has an established Woodland Hills League handicap through the second round.  The semi finals and finals have to be the team members only.

Meister/Nannen

Ketterl/Jones

 

Richie/Flodman

Flodman/Flodman

 

Hall/Danekas

May/Howe

 

Flodman/Erlandson

Matulka/Dolan

 

Matches 9/25

Ketterl/Jones

Richie/Flodman

 

Hall/Danekas

Flodman/Erlandson

      Carnoustie Division                
  Final - 2nd half                    
  Team                      26-Jun 10-Jul 17-Jul 24-Jul 31-Jul 7-Aug 14-Aug 21-Aug 28-Aug Total
1 #21 Johnson/Buhrman 8 4 5 2 0 5 6 6 7 43
2 #13 Chewakin/Reisdorff 5 2 5 6 5 5 2 2 6 38
3 #8 Loop/Reiman 3 8 1 5 2 8 2 2 6 37
4 #9 May/Howe 7 4 3 8 8 0 0 2 2 34
5 #7 Schultze/Gibbons 0 8 8 2 0 2 0 8 1 29
6 #5 Worrell/Dodson 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
       Augusta Division                
  Final - 2nd half                    
  Team                            26-Jun 10-Jul 17-Jul 24-Jul 31-Jul 7-Aug 14-Aug 21-Aug 28-Aug Total
1 #19 Meister/Nannen 7 7 2 0 6 1 8 8 7 46
2 #6 Matulka/Dolan 6 3 6 3 5 2 6 2 6 39
3 #10 Richie/Tr.Flodman 8 6 4 4 1 6 1 8 0 38
4 #11 Morrow/Lohnes/Freese 8 6 8 0 7 2 0 4 2 37
5 #14 Tennity/Odom 4 0 7 6 0 3 2 0 0 22
      Shinnecock Division                
  Final - 2nd half                    
             Team               26-Jun 10-Jul 17-Jul 24-Jul 31-Jul 7-Aug 14-Aug 21-Aug 28-Aug Total
1 #18 Hall/Danekas 5 5 6 0 8 7 2 2 8 43
2 #4 To.Flodman/Erlandson 2 4 8 6 3 5 7 6 0 41
3 #17 V.Flodman/S.Flodman 1 4 6 1 6 7 6 0 8 39
4 #1 Beeman/Lind 3 1 0 4 6 6 8 6 1 35
4 #15 Z. Flodman/Huff 5 4 0 8 2 2 1 6 7 35
6 #2 Cline/Boyes 1 0 4 6 1 5 3 4 1 25

Flag Prizes 8/28 - sleeve of Titleist Tour Soft balls

#1    Closest to the Pin in 2                     Rich Reiman

#2    Closest to the Pin in 3                     Earl Nannen

#4    Closest to the Pin                            Jim Howe

 

Tuesday League

Fun Night

July 3

Sleeve of Titleist Tour Soft for each winner and flag prize.

Team

1. Nannen/Meister                   34

Flag Prizes

#4  Closest to the Pin         Rich Ryan

#6  Closest to the Pin         Brian Johnson

Senior League Standings

Congratulations Bryan Rickertson - 2018 Senior League Champion!

 

Name

6/13

6/20

7/11

7/18

7/25

8/7

Total

Bryan Rickertson

42

40

55

41

38

39

495

Jeff Gaskins

48

45

42

41

39

35

494

Del Vanderbeek

46

42

43

40

39

41

479

Robert Beck

52

26

36

37

40

47

452

Gary Benson

41

38

34

38

35

0

410

Rick Wilson

50

0

0

40

42

39

374

Ed Bukacek

54

66

0

50

36

45

365

Roger Wilson

34

38

0

37

43

37

329

Bernie Ketterl

30

33

37

38

30

42

328

Emery Horton

0

31

35

35

0

32

309

Barry Randall

41

0

34

44

26

34

302

Dave Webb

32

0

0

36

0

37

191

Ken Govaerts

0

0

0

0

0

0

122

League will run through 8/15

Modified Stableford Scoring - 1 point Bogey (net); 2 points Par; 4 points Birdie; 6 points Eagle; 10 points Double Eagle.

#17   Closest to the Pin                                      Rick Wilson

#18   Long Putt                                                 Rick Wilson

 

Salt Valley League

Congratulations Jake Bridges and Kyle Fast. 

Salt Valley League Champions!

 

Championship Match

Goracke/Krajewski

Bridges/Fast

 

Third Place

Bremer/Jensen

Johnson/Hampton (third place finisher that had most combined points)

      Salt Valley League              
  Second Half                  
  Team                            11-Jul 18-Jul 25-Jul 1-Aug 8-Aug 15-Aug 22-Aug 29-Aug Total
1 #11 Goracke/Krajewski 13 13 12 15 11 12 14   90
2 #10 Johnson/Hampton 7 15 8 13 12 14 14   83
3 #4 Bridges/Fast 14 8 15 13 15 8 9   82
4 #8 Swanson/Wolfe 13 12 13 9 7 3 15   72
5 #3 Marquardt/Polak 6 7 14 5 13 17 6   68
6 #7 Bremer/Jensen 14 10 6 11 9 6 10   66
7 #5 Benoy/Wiebeck 7 10 8 7 13 9 11   65
8 #2 Hartman/Longoria 13 13 7 7 5 6 10   61
9 #6 Hipke/Hald 7 5 5 13 8 11 6   55
10 #1 Jurgens/Krajewski 0 7 12 7 0 14 5   45
11 #9 Roberts/Turner 0 0 0 0 0 0 0   0
  * = 1 player needs to make up                  
  mu = make up pending                  

Fun Night

2 Man Scramble

1. Bridges/Fast                    31.5        $40 team

2. Hampton/Erickson            32.5                $20 team

3. Hald/Hipke                      33

3. Wiebeck/Benoy               33

5. Hartman/Longoria           33.5

5. Marquardt/Polak              33.5

7. Bremer/Jensen               34

8. Jurgens/Krajewski          34.5

9. Swanson/Wolfe              38.5

Flag prizes are missing in action. I will put some out this week for league.

Thanks,

Tom

Thursday Men's League

Congratulations Adam Heiden and Matt Richardson.

Thursday League Champions!!

 

Playoff Bracket (seeding listed

Seeding was based on overall points for the season.  When there was a tie I blind drew for those seeds.

Match winner - losing teams have $60 in certificates in the Pro Shop.

(1)  Zlatovsky/Wiese 114

(16) Williams/Tarkington 57

 

(8) Wiklund/Wiley 89

(9) Vensky/Suhr 89

 

(4) Stuchlik/Heiden 101

(13) Thiner/Splattstoesser 80

 

(5) Loop/Fugleberg 93

(12) Glenn/Flodman 80

 

(2) Meader/Meader 106

(15) Pearson/Faughn 75

 

(7) Schroer/Elson 90

(10) V.Flodman/Alloway 89

 

(3) Heiden/Richardson 104

(14) Meister/Allison 76

 

(6) Russell/Pascoe 91

(11) Sherman/Bachenberg

 

Round 2 - August 23 - losing teams $120 each

Williams/Tarkington

Wiklund/Wiley

 

Stuchlik/Heidem

Loop Fugleberg

 

Pearson/Faughn

Schroer/Elson

 

Heiden/Richardson

Russell/Pascoe

 

The Final Four

Williams/Tarkington

Loop/Fugleberg

 

Pearson/Faughn

Heiden/Richardson

The Finals

Championship Match

Williams/Tarkington

Heiden/Richardson 

 

Third Place Match

Loop/Fugleberg

Pearson/Faughn

      Fowler Division                
  Final 2nd half standings                    
  Team                            7-Jun 14-Jun 21-Jun 28-Jun 12-Jul 19-Jul 26-Jul 2-Aug 9-Aug Total
1 #30 Vensky/Suhr 8 8 4 2 6 6 6 5 8 53
2 #12 Hemsath/Bukacek 2 8 8 6 7 4 1 7 0 43
3 #13 Hailey/T.Johnson 6 2 0 6 6 8 0 4 6 38
4 #57 Alloway/Sheridan 6 4 3 6 1 5 6 0 2 33
4 #53 Kudlacek/Krumland 2 1 8 4 0 6 3 5 4 33
6 #39 Thiner/Splattstoesser 5 7 5 2 4 0 6 3 0 32
7 #48 Domgard/Swanson 0 7 4 4 0 4 2 2 4 27
8 #28 Walker/Goff 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
      Rose Division                
  Final 2nd half standings                    
  Team                      7-Jun 14-Jun 21-Jun 28-Jun 12-Jul 19-Jul 26-Jul 2-Aug 9-Aug Total
1 #21 Meader/Meader 0 7 6 8 8 2 8 6 7 52
2 #18 Sherman/Bachenberg 7 6 0 6 8 0 8 6 0 41
3 #49 Duffy/Alexander 5 2 3 7 6 5 0 4 8 40
4 #5 Mapson/Schroer 0 8 2 8 2 8 8 0 1 38
5 #40 Sedivy/Blomenberg 0 7 0 7 0 2 4 8 2 30
6 #32 Stansberry/Laudenback 2 2 3 1 4 3 0 2 6 23
  mu = pending make up                    
      D.Johnson Division                
  Final 2nd half standings                    
  Team                      7-Jun 14-Jun 21-Jun 28-Jun 12-Jul 19-Jul 26-Jul 2-Aug 9-Aug Total
1 #34 Wiklund/Wiley 6 6 4 8 8 3 6 0 6 47
2 #23 Schroer/Elson 6 7 6 8 7 0 6 4 2 46
3 #56 Reynoldson/Reynoldson 8 5 4 0 5 8 6 4 0 40
4 #16 Peterson/Schulz 5 3 7 0 0 8 0 8 8 39
5 #6 Protiva/Haberman 8 2 4 0 3 6 2 4 0 29
6 #10 Clark/Beach 5 1 0 4 5 3 7 3 0 28
7 #44 Myers/Roberts 0 3 0 8 2 0 0 0 0 13
                       
  mu=pending make up                    
      Spieth Division                
  Final 2nd half standings                    
  Team 7-Jun 14-Jun 21-Jun 28-Jun 12-Jul 19-Jul 26-Jul 2-Aug 9-Aug Total
1 #11 Zlatovsky/Wiese 8 8 8 6 7 4 1 6 4 52
2 #36 Allison/Meister 8 0 8 6 8 8 1 6 4 49
3 #38 Powell/Michel 0 8 8 0 0 5 8 3 8 40
4 #7 Knuth/McGill 8 8 4 4 0 0 6 1 8 39
5 #62 Anderson/Hendricks 0 5 6 7 6 4 0 4 0 32
6 #46 Weber/Tracy 8 2 5 8 2 2 2 0 0 29
7 #26 Jacobs/Meininger 0 0 6 7 8 0 0 0 8 29
8 #3 Bohling/Kinning 6 8 2 1 0 7 0 0 0 24
      McIlroy Division                
  Final 2nd half standings           3        
  Team                      7-Jun 14-Jun 21-Jun 28-Jun 12-Jul 19-Jul 26-Jul 2-Aug 9-Aug Total
1 #55 Loop/Fugleberg 6 8 6 1 4 6 8 2 4 45
2 #54 Z.Flodman/Christensen 4 4 3 8 3 3 2 6 4 37
2 #1 Russell/Pascoe 6 1 2 0 6 7 0 7 8 37
4 #20 Mrkvicka/Klosterman 4 0 0 4 3 1 7 6 6 31
5 #41 Beeman/Tennity 0 8 2 8 0 0 3 8 0 29
6 #61 Peck/Calder 2 1 8 2 2 2 6 0 2 25
7 #4 Lowe/Johnson 4 8 8 0 0 1 0 3 0 24
8 #33 Fuller/Roberts 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1
  mu = pending make up                    
      Thomas Division                
  Fibal 2nd half standings                    
  Team                      7-Jun 14-Jun 21-Jun 28-Jun 12-Jul 19-Jul 26-Jul 2-Aug 9-Aug Total
1 #9 Heiden/Richardson 4 6 4 8 8 8 7 5 7 57
2 #43 Kim/Morrison 8 2 4 4 6 2 2 7 8 43
3 #22 Erdmann/Osborn 2 2 4 7 6 6 6 8 1 42
4 #17 Pearson/Faughn 1 8 1 4 4 2 8 4 6 38
5 #60 Benton/Benton 4 0 5 2 7 7 8 0 0 37
6 #42 Baker/Garrett 2 0 0 1 4 2 7 8 8 32
7 #50 Fitzsimmons/Flodman 2 0 6 0 3 7 1 2 2 23
8 #31 DeBoer/Knudson 4 6 7 4 0 0 0 0 0 21
  mu = pending make up                    
      Matsuyama Division                
  Fnal 2nd half standings                    
  Team                            7-Jun 14-Jun 21-Jun 28-Jun 12-Jul 19-Jul 26-Jul 2-Aug 9-Aug Total
1 #47 Williams/Tarkington 7 8 1 7 7 6 2 2 6 46
2 #14 VanSlyke/Lind 8 4 3 8 8 2 2 8 2 45
2 #2 Stuchlik/Heiden 8 6 4 4 1 6 2 6 8 45
4 #37 Flesner/Gerking 1 6 6 6 2 6 5 4 0 36
5 #59 Hemmingsen/Pankoke 2 4 0 0 5 6 0 6 0 23
6 #29 Vensky/Richie 0 2 5 4 3 1 5 0 0 20
7 #27 Clough/Steckelberg 2 0 0 6 0 2 0 0 4 14
8 #24 Schwarten/Kinning 0 0 3 6 0 0 0 0 4 13
  mu = pending make up                    

 

      Rahm Division                
  Final 2nd half standings                    
             Team               7-Jun 14-Jun 21-Jun 28-Jun 12-Jul 19-Jul 26-Jul 2-Aug 9-Aug Total
1 #51 Glenn/Flodman 6 4 2 1 3 6 7 8 8 45
2 #52 Lessman/Goodrich 8 7 1 0 4 6 6 4 7 43
3 #45 V.Flodman/Alloway 4 4 8 4 8 6 3 4 0 41
4 #58 Heger/Sumovich 0 0 8 2 1 4 8 8 8 37
5 #15 Morford/McClelland 4 5 2 2 5 0 2 5 6 31
6 #8 Snodgrass/Dowse 6 1 2 2 4 5 6 2 1 29
6 #35 Sears/Mans 3 4 4 0 4 2 8 2 2 29
8 #25 Ringdahl/Norris 4 6 2 4 2 4 5 1 0 28
  mu = pending make up                    

Flag Prizes 8/9 - sleeve of Titleist Tour Soft balls

#1    Long Putt                                                Tyler Tracy

#2    Long Drive                                              Anthony Thiner

#9    Long Putt                                                Gail VanSlyke

#10  Long Putt                                                Zach Flodman

#15  Long Drive                                              Eric Alexander

#18  Long Putt                                                Zach Osborn


Thursday Men's League

Fun Night

July 5th

Alternate Shot

1. Peterson/Schulz                               30           $30 team

2. Elson/Schroer                                  31           $20 team

3. Sherman/Bachenberg                       32           $15 team

Flag Prizes

#4    Closest to the Pin                     Jeff Haberman

#6    Closest to the Pin                     Jeff Haberman

#9    Long Putt                                 Rod Schulz

#12  Closest to the Pin                      Matt Glenn

#17  Closest to the Pin                      Eric Alexander

#18  Long Putt                                 None

 

 

 

Ready to Reserve your Spot?

Close
6000 Woodland Hills Dr, Eagle, NE 68347
402.475.4653